فرمول جدید حسابداری، راهی برای رسیدن به سوددهی همیشگی

مایک میخالوویچ، در کتاب جدید خود به نام «اول سود؛ کسب و کار خود را از یک هیولای پول خوار به یک دستگاه پول سازی تبدیل کنید»، به جای فرمول قدیمی و متداول، فرمول جدیدی برای حسابداری ارائه کرده است. او می گوید: فرمول قدیمی حسابداری به این صورت است:

فروش – هزینه ها = سود (فروش منهای هزینه ها مساوی است با سود)

وقتی که این فرمول سنتی را پی می‌گیریم، خواه‌ناخواه تمرکز اصلی ما بر روی دو واژه‌ی «فروش» و «هزینه‌ها» می‌رود و سود در مرتبه‌ی بعدی قرار خواهد گرفت. رفتارمان هم بر همین اساس شکل می‌گیرد. تا می‌توانیم می‌فروشیم و پول‌های دریافتی را برای پرداخت هزینه‌ها استفاده می‌کنیم. در چرخه‌ی فروش برای پرداخت فاکتورها گیر می‌افتیم و با خود می‌گوییم پس چرا هیچ سودی مشاهده نمی‌شود. ولی اگر سود اول بیاید، کانون تمرکز شده و هیچ‌گاه فراموش نمی‌شود.

او این فرمول را اندکی تغییر داده است و به فرمول ساده و جدید زیر برای «اول سود» رسیده است:

فروش سود = هزینه‌ها  (فروش منهای سود، مساوی است با هزینه‌ها)

این کتاب به عنوان یکی از هدایای تبلیغاتی مفید یا هدایای تبلیغاتی خلاقانه برای گروهی از افراد که دارای کسب و کاری هستند یا وظیفه امور حسابداری یا مالی کسب و کاری را به عهده دارند بسیار سودمند خواهد بود. شما می توانید آن را در سبد هدایای تبلیغاتی مدیریتی خود قرار داده و به عنوان هدیه تبلیغاتی اهدا کنید.

او می گوید: چیزی که می‌خواهید یاد بگیرید جدید نیست (حتی برای شما). موردی است که احتمالاً (به‌طورکلی یا جزئی) از آن آگاه باشید اما هرگز انجام نداده‌اید. این مفهوم «اول به خودت پول بده» است که با مفاهیمی همچون «ارائه‌ی غذا در بشقاب کوچک‌تر» و «سیستم مدیریت پول در پاکت مادربزرگی» و ذات گرایش‌های طبیعی و انسانی شما تلفیق می‌شود.

نحوه‌ی اعمال این 4 اصل بدین‌صورت است:

  • از بشقاب‌های کوچک‌تر استفاده کنید – زمانی که پول وارد حساب اصلی درآمد شما شد، نقش یک سینی ارائه را برای سایر حساب‌ها بازی خواهد کرد. سپس به‌صورت دوره‌ای تمام پول ناشی از حساب درآمد را با درصدهای از پیش تعیین‌شده در حساب‌‎های متفاوت پخش نمایید. هریک از این حساب‌ها اهداف متفاوتی دارند: یکی برای سود، یکی برای سهم مالک، دیگری برای مالیات و یکی دیگر برای هزینه‌های اجرایی. در مجموع و برای شروع کار 5 حساب اساسی وجود دارند (درآمد، سود، سهم مالک، مالیات و هزینه‌های اجرایی)، اما کاربران پیشرفته‌تر، از حساب‌های بیشتری هم بهره می‌گیرند.
  • به ترتیب مصرف کنید – همیشه ابتدا پول را بر اساس درصدهای مشخص به حساب‌ها‌ تخصیص دهید. هیچ‌گاه اول فاکتورها را پرداخت نکنید. پول از حساب درآمد به حساب سود، سهم مالک، مالیات و هزینه‌های اجرایی منتقل می‌شود. در ادامه تنها با استفاده از پول موجود در حساب هزینه‌های اجرایی، فاکتورها را می‌پردازید. استثنا نداریم. اگر پول کافی برای هزینه‌ها باقی نمانده باشد چه؟ این امر بدین معنا نیست که پول را از سایر حساب‌ها برداشت کنید. این شرایط به شما می‌گوید که کسب‌وکارتان نمی‌تواند از پس هزینه‌ها برآمده و باید از شرشان خلاص شود. حذف هزینه‌های غیرضروری به‌گونه‌ای باعث افزایش سلامت کسب‌وکارتان می‌شود که نمی‌توانید آن را تصور کنید.
  • وسوسه را حذف کنید – حساب سود و سایر حساب‌های «وسوسه‌انگیز» را از دسترس خود خارج کنید. دسترسی به پول را دشوار و دردناک نمایید تا بدین ترتیب وسوسه‌ی «قرض» (یا همان دستبرد) از خودتان برداشته شود. از یک سازوکار خاص برای جلوگیری از دسترسی بهره بگیرید، البته جایی که دلیل درستی برای برداشت وجود دارد فرق می‌کند.
  • یک ریتم را به کار بگیرید – تخصیص پول و پرداختی‌های خود را دو بار در ماه انجام دهید (به‌صورت ویژه در روزهای دهم و بیست‌وپنجم). پرداخت نکنید مگر اینکه پول در حسابتان انباشته شده باشد. برای تخصیص درآمد و دو بار پرداخت فاکتورها در هر ماه ریتم داشته باشید تا ببینید که پول چگونه انباشته می‌شود و در کدامین بخش‌ها جریان دارد. این امر با پیگیری مداوم در مدیریت جریان وجوه نقد کنترل می‎‌شود، نه اینکه بخواهید روی صندلی خود بنشینید و مدیریت کنید.

به عنوان یکی از هدایای تبلیغاتی خاص می توانید این کتاب را در قالب هدایای نمایشگاهی یا هدایای نوروزی که بهترین هدیه برای مدیران است اهدا کنید.

جهت مطالعه بیشتر در مورد کتاب، می توانید از لینک زیر که مربوط به صفحه کتاب در سایت نشر نوین است استفاده کنید:

اول سود؛ کسب و کار خود را از یک هیولای پول خوار به یک دستگاه پول سازی تبدیل کنید.

همچنین جهت آشنایی بیشتر با طرح هدایای تبلیغاتی نشر نوین از لینک های زیر استفاده کنید:

صفحه هدایای تبلیغاتی نشر نوین

دانلود کاتالوگ طرح هدایای تبلیغاتی

سه اصل رهبری از دید ساتیا نادلا مدیرعامل مایکروسافت

2019-01-24

راه های افزایش سریع فروش

2019-01-24

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *